Nova pilot studija sugeriše da kreatin, suplement najčešće povezan sa sportom, može imati neočekivane korisne efekte, uključujući potencijalno ublažavanje simptoma Alchajmerove bolesti. Istraživanje, objavljeno u časopisu „Alzheimer’s & Dementia Translational Research & Clinical Interventions“, ispitivalo je uticaj 20 grama kreatin monohidrata dnevno tokom osam nedelja na kognitivne sposobnosti osoba sa dijagnozom Alchajmerove bolesti.
Rezultati su pokazali da je nivo kreatina u krvi učesnika porastao, a u mozgu za 11 odsto. Važno je da su učesnici takođe pokazali poboljšanja u testovima pažnje, čitanja, vremena reakcije i mentalnog sortiranja. Iako su ovo „početni dokazi“ i studija je sprovedena na maloj grupi ljudi, naučnici ističu da otvaraju vrata daljem istraživanju.
Dr Metju Tejlor sa Univerziteta u Kanzasu, koautor studije, objašnjava da kreatin može pomoći u transportu energije u ćelijama mozga, čija je funkcija smanjena kod Alchajmerove bolesti. Takođe, kreatin potencijalno smanjuje upalu i oksidativni stres, faktore povezane sa razvojem simptoma.
Međutim, stručnjaci poput neurologa dr Amit Sačdev i dr Kliforda Segila upozoravaju pacijente da ne počinju sa uzimanjem kreatina bez konsultacije. Dr Tejlor savetuje obaveznu konsultaciju sa neurologom pre uzimanja bilo kakvih dodataka ishrani, naglašavajući potrebu za daljim, dobro osmišljenim kliničkim ispitivanjima.