Generalni sekretar Ministarstva spoljnih poslova Dušan Kozarev sastao se danas sa novim ambasadorom Republike Kube u Srbiji Pavelom Orensijom Dijasom Ernandesom, kojem je poželeo uspešan mandat i istakao posvećenost Srbije produbljivanju veza sa državama Latinske Amerike. Kozarev je tokom razgovora naglasio da zajedničko nasleđe iz perioda Pokreta nesvrstanih predstavlja čvrst temelj za saradnju u brojnim savremenim oblastima.

Sagovornici su konstatovali da su posete predsednika Srbije Havani 2017. godine i predsednika Kube Beogradu 2023. godine dale dodatni impuls bilateralnim odnosima, te je iskazano obostrano opredeljenje za dalji razvoj dijaloga, ekonomskih odnosa, kao i saradnje u sferama zdravstva, biotehnologije, obrazovanja, kulture, trgovine, poljoprivrede i turizma. U kontekstu jačanja kapaciteta dva ministarstva, zaključeno je da treba pospešiti saradnju diplomatskih akademija i obuku kadrova na osnovu memoranduma iz 2022. godine.
Kozarev je ovom prilikom uputio zahvalnost Kubi na principijelnoj podršci očuvanju suvereniteta i teritorijalnog integriteta Srbije. Na kraju sastanka, ambasador Ernandes je preneo da Kuba pridaje veliki značaj predstojećoj Specijalizovanoj izložbi Ekspo 2027 u Beogradu, za koju se država intenzivno priprema kako bi svoje potencijale predstavila na najbolji način.

Šta vi mislite?
Uključite se u diskusiju ili pročitajte stavove drugih čitalaca.