Pobednik 17. Pozorišnog festivala pod nazivom „Teatar u nama” je komad „Tvoje i moje” beogradskog Pozorišta „Boško Buha”. Ova emotivna predstava u kojoj glumci sa publikom dele svoja prva sećanja na rano detinjstvo, pokrenula je kod gledalaca buru nežnih osećanja, a gromoglasne ovacije trajale su nekoliko minuta.
Prihvativši izazov koji je pred njih postavio reditelj Boris Liješević, glumci su se vratili u sopstveno detinjstvo i podsetili prisutne na taj magičan period izazivajući emotivno putovanje kroz lična sećanja. Tokom procesa stvaranja komada glumci su delili svoja sećanja sa rediteljem i zajednički birali priče koje su ih najviše inspirisale.
– Pričali smo priče jedni drugima i počeli zajedno da ih istražujemo ne znajući šta će biti rezultat. Zapravo, to je bilo najinspirativnije. Osetili smo da se i publika prepoznaje u nekim emocijama, situacijama, događajima, pesmama, sećanjima na neke ljude. Verujem da svako može da u našim pričama nađe neku svoju priču – rekla je Lena Bogdanović.
– Ovo je bio jedan magičan proces za sve nas. Uživali smo na svakoj probi slušajući tuđe priče jer nam se dešavao neverovatni emotivni rolerkoster. Na svakoj probi kroz tuđu priču setite se nečeg vašeg i sve je bilo neverovatno katarzično. I dan-danas kad igramo ovu predstavu imamo problem da suzbijemo svoje emocije i emotivne doživljaje i da probamo da ih prepustimo publici – objasnila je Borka Tomović.
– Kroz rad na ovom komadu i svi mi smo uspeli da se izborimo sa svojim strahovima i traumama iz detinjstva. Upravo je to ono što mi dajemo publici, a to je mogućnost da i ona učini isto – dodala je Boba Latinović.
Ovu pozorišnu svetkovinu otvorio je glumac Ivan Tomašević, koji ove godine proslavlja 40 godina svog pozorišnog stvaralaštva, istakavši da mu je u mislima stalno pitanje o suštini postojanja pozorišta.
– Sam naziv festivala „Teatar u nama” simbolički daje odgovor na tu moju upitanost. Tokom festivala u ovoj oazi kulture i lepote zaboravljamo na probleme svakodnevice… Dozvolimo bar na trenutak da teatar bude u nama i da ga prihvatimo. Tako ćemo mu pomoći da izvrši svoju misiju, da promeni svet, da nas učini boljim, plemenitijim i bogatijim – poručio je Tomašević na svečanom otvaranju.
Veoma zapažene su bile i muzička predstava „Utopija danas” prema tekstu Marka Grubića i Milene Bogavac sa elementima performansa, video-arta i dokumentarno-igranog filma koji se bavi pitanjima sreće, kao i poznati mjuzikl „Violinista na krovu” Jevrejskog kulturnog centra Beograd, koji obrađuje jevrejsku tradiciju.
U pratećem programu pažnju je privukla i izložba „Soja Jovanović: pozorišno delo (1922–2022)” Muzeja pozorišne umetnosti Srbije, kojom je obeleženo 100 godina od rođenja i 20 godina od smrti jednog od najznačajnijih pozorišnih stvaralaca.
Iako je najavljeno pet predstava, iz opravdanih razloga odigrano je tri. „Heroj nacije” Nikšićkog pozorišta odložen je zbog Dana žalosti i biće odigran početkom sledeće godine, a komad „Naš razred” Narodnog pozorišta u Beogradu otkazan je zbog bolesti glumca.