Predsednik Srbija centra (SRCE) Zdravko Ponoš istakao je u autorskom tekstu za Radar da je za Srbiju od ključnog značaja reafirmacija evropskog puta kao jedine stvarne alternative aktuelnom režimu. Ponoš je ocenio da je Evropska unija jedini put koji stoji na raspolaganju Srbiji i da zemlja već plaća visoku cenu zbog toga što ne učestvuje u donošenju odluka koje je se direktno tiču. Prema njegovim rečima, ulazak u taj proces podrazumeva prethodnu smenu vlasti, koju vidi kao osnovnu prepreku normalizaciji društva.
Govoreći o političkoj situaciji, on je naglasio da Srbija ulazi u godinu velikog finala, navodeći da režim uporno zateže postojeće probleme umesto da ih rešava. Ponoš smatra da je Aleksandar Vučić, kao personifikacija vlasti, preuzeo sve poluge odlučivanja u svoje ruke, ali da u kriznim momentima nema adekvatnu podršku saradnika koje je sam birao. On je upozorio da će se ono što se ne može rasplesti dobrom voljom i poverenjem, na kraju morati pokidati, dodajući da građani Srbije sve sinhronizovanije vuku u smeru promena.
Predsednik Srbija centra se osvrnuo i na ulogu međunarodne zajednice, ističući da su personalizovane sankcije, poput onih koje dolaze iz SAD, efikasno sredstvo protiv korupcije u redovima vlasti. Ponoš tvrdi da je najava takvih mera već izazvala paniku među funkcionerima i koalicionim partnerima. On je zaključio da ovaj režim, zbog svoje biografije i duboke ogrezlosti u nepočinstvima, ne može imati miran politički odlazak, te da će strah od odgovornosti naterati mnoge da napuste aktuelnu vlast čim vide prve konkretne posledice sankcija.

Šta vi mislite?
Uključite se u diskusiju ili pročitajte stavove drugih čitalaca.