Predsednik Srbije Aleksandar Vučić danas je, tokom otvaranja memorijalnog centra „Dragan Marković Palma“ u Jagodini, izneo niz oštrih izjava, najavljujući istrage, kritikujući sudstvo i obećavajući uklanjanje blokada.
Vučić je govorio o slučaju Milomira Jaćimovića, navodeći da je reč o „čoveku iz Vojvodine, Novog Sada ili blizu Novog Sada kojeg su nagovarali da se ubije. Dali mu benzin i on je hteo da ponovi slučaj Jana Palaha i to ispred prostorija SNS“. Predsednik je dodao da se o tome vodi „debela istraga“ i da će „mnogo ljudi uskoro da odgovara“.
Kada je reč o aktuelnim protestima, Vučić je poručio da će država u naredna 72 sata ukloniti blokadu u Zemunu, reagujući na izjavu Vojislava Šešelja o roku za raščišćavanje. Vučić je naglasio da je na blokadi u Zemunu danas bilo „svega nekoliko ljudi“ i da narod „ne da svoju državu“ i da je blokaderski teror propao.
Predsednik je kritikovao hapšenja i sudske odluke, ocenjujući da zakon važi za sve građane. Povodom hapšenja advokata Radovana Novakovića, Vučić je izjavio da advokati nemaju pravo da tuku policajce i blokiraju puteve. Posebno je kritikovao odluku o puštanju na slobodu anesteziologa Vladimira Stefanovića, privedenog na Vidovdan, navodeći da je Stefanović „motkom tukao policajce“ i upitavši da li je „gori on ili sudija koji ga je pustio“.
Komentarišući ćutanje Evropske komisije na koncert Marka Perkovića Tompsona u Zagrebu, Vučić je izjavio da ga izostanak reakcije ne iznenađuje. On je Tompsonov koncert nazvao „najvećim fašističkim skupom od Drugog svetskog rata i promocijom ustačke ideologije“, dodajući da Evropska komisija ne reaguje na to, ali reaguje „kad kažu da policija u Srbiji treba da se suzdrži od prekomerne upotrebe sile“.

Šta vi mislite?
Uključite se u diskusiju ili pročitajte stavove drugih čitalaca.