Iranski Medžlis (parlament) izglasao je preporuku za zatvaranje Ormuskog moreuza nakon američkih udara na iranska nuklearna postrojenja, prenosi RIA Novosti. Konačnu odluku o ovom pitanju treba da donese iranski Savet za nacionalnu bezbednost.
Ormuski moreuz, ključni morski prolaz između Omana i Irana, povezuje Persijski zaliv sa Omanskim zalivom i Arabijskim morem. Američka Uprava za energetske informacije (EIA) opisuje ga kao „najvažniju svetsku tačku zagušenja u tranzitu nafte“. Njegov najuži deo širok je samo 33 kilometra, dok je brodski plovni put širok svega dva kilometra u svakom pravcu, što ga čini izuzetno važnim za globalno snabdevanje naftom. Kroz njega prolaze velike količine sirove nafte iz zemalja OPEK-a poput Saudijske Arabije, Ujedinjenih Arapskih Emirata, Kuvajta i Iraka.
Istovremeno, „Al Arabija“ javlja da se Međunarodni aerodrom u Bušeru, iranskom gradu gde je smeštena nuklearna elektrana, našao na udaru izraelskih raketa.

Šta vi mislite?
Još nema komentara. Budite prvi koji će otvoriti diskusiju.