Desetine hiljada ljudi okupilo se danas u Budimpešti na 31. Budimpeštanskom prajdu, prvom posle smene bivšeg premijera Viktora Orbana, koji je pokušao da zabrani događaj.
Šetnja je počela popodne, na 38 stepeni, usred rekordnog toplotnog talasa koji je zahvatio veći deo Evrope.
Organizatori su delili flaše vode učesnicima marša, a gradski vodovod postavio je fontane duž rute.
Učesnici su krenuli od budimpeštanske opere i prošli kroz centar grada pre nego što su prešli most Eržebet preko Dunava.
Učesnici su igrali uz muziku i mahali zastavama sa bojama duge.
Današnji Prajd održan je nešto više od godinu dana nakon što je Orbanova vlada usvojila zakon i ustavni amandman kojim se zabranjuje ovaj događaj, što je izazvalo kritike grupa za zaštitu ljudskih prava i političara širom Evropske unije.
Prošle godine, Prajd je održan po planu i bio je najveći u istoriji Mađarske.
Organizatori su procenili da je tada učestvovalo više od 350.000 ljudi.
Masovna izlaznost uprkos višemesečnom insisitranju Orbanove vlade da Prajd u Mađarskoj neće biti dozvoljen, viđena je kao veliki udarac Orbanovom ugledu.
Orbanova vlada je tvrdila da šetnja Prajd predstavlja kršenje prava dece na moralni i duhovni razvoj, što su grupe za zaštitu ljudskih prava i mnogi stručnjaci odbacili.
U aprilu je Evropski sud pravde doneo presudu da zakon Orbanove vlade iz 2021. godine, kojim je zabranjena dostupnost LGBT sadržaja maloletnicima, krši pravo EU i temeljni ugovor koji garantuje poštovanje ljudskih prava i jednakosti.

Šta vi mislite?
Još nema komentara. Budite prvi koji će otvoriti diskusiju.