Gradski odbor Zeleno-levog fronta (ZLF) u Subotici je danas objavio da lokalna vlast namerno ne raspisuje izbore za savete mesnih zajednica, već predlaže izmene propisa da bi članovi saveta tih saveta koji ja istekao mandat, ostali na funkcijama do izbora novih članova kada god to bude bilo.
Na predstojećoj sednici Skupštine grada Subotice 2. jula jedna tačka dnevnog reda je predlog Gradskog veća za izmene Odluke o mesnim zajednicama dodavanjem novih stavova po kojima će članovi saveta mesnih zajednica biti „dužni da vrše svoje dužnosti do izbora novih članova Saveta“.
Odbornik Zeleno-levog fronta u Skupštini Grada Subotice Luka Vučinac je ocenio da je tim potezom vlast praktično priznala da nema nikakav pravni osnov za takozvani „tehnički mandat“ članova saveta.
„Zbog toga smo još u maju 2025. godine podneli krivičnu prijavu protiv predsednika Skupštine grada, a Više javno tužilaštvo u Novom Sadu danas vodi istragu. Umesto da odgovaraju zbog toga što nisu raspisali izbore, oni sada pokušavaju da promene propise kako bi naknadno opravdali sopstveno nezakonito postupanje“, naveo je Vučinac.
ZLF podseća da su poslednji redovni izbori za savete mesnih zajednica u Subotici održani 2019. godine – pre punih sedam godina, dok se vladajuća koalicija SNS-SVM već tri godine poziva na „tehnički mandat“ iako za to, kaže ZLF, ne postoji zakonski osnov.
„Mesne zajednice postoje upravo zato da građani odlučuju o svom komšiluku – o putevima, parkovima, rasveti, igralištima i drugim lokalnim problemima. Međutim, već tri godine o tome ne odlučuju građani, već ljudi kojima je mandat istekao još 2023. godine, a kada nema izbora, nema ni odgovornosti“, rekao je Vučinac.
„Ako danas dozvolimo da se ukinu izbori za savete mesnih zajednica, sutra će biti mnogo lakše da se obesmisle svi drugi izbori“, zaključio je on.

Šta vi mislite?
Još nema komentara. Budite prvi koji će otvoriti diskusiju.