Ministri spoljnih poslova Srbije i Brazila, Marko Đurić i Mauro Vijeira su potvrdili „visok stepen saglasnosti o brojnim međunarodnim pitanjima, rešenost za dalje unapređenje sveukupnih odnosa i međusobnu podršku u pitanjima od nacionalnog značaja“, saopštilo je Đurićevo ministarstvo.
Đurić je posle sastanka dveju delegacija u Braziliji, gde je u poseti, rekao da „Srbija u Brazilu ima iskrenog, pouzdanog i postojanog prijatelja“, piše u saopštenju.
Brazil je, po Đuriću, pod vođstvom predsednika Luisa Inasija Lule da Silve „postao jedan od lidera u rešavanju globalnih pitanja i snažan zagovornik multilateralizma, principa Povelje Ujedinjenih nacija (UN) i univerzalnih vrednosti što je u potpunosti komplementarno spoljnopolitičkim opredeljenjima Srbije“.
Kazao je da obe države „opredeljene da tradicionalno prijateljstvo dodatno obogate ekonomskom, političkom, kulturnom i svakom drugom saradnjom“ i da „prošire ugovornu bazu kako bi podstakle veće investicije i privrednu saradnju“.
Srbija predstavlja, ocenio je Đurić, „sponu Evrope i Latinske Amerike i zemlju brojnih mogućnosti za zajedničke projekte“.
Dvojica ministara su razgovarala i o unapređenju saradnje u nauci, obrazovanju i kulturi, većoj razmeni studenata i „jačanju saradnje u oblasti avijacije“.
Vijeiri je prihvatio poziv da poseti Srbiju i rekao da „Srbiju i Brazil povezuje duboko ukorenjeno i dugogodišnje prijateljstvo, koje potiče iz bliskih odnosa sa bivšom Jugoslavijom i traje već decenijama“.
Kazao je da ekonomska saradnja ima „značajan potencijal za dalje unapređenje, uz konstantan rast trgovinske razmene i već prisutne brazilske investicije u Srbiji“, zaključuje se u saopštenju.

Šta vi mislite?
Još nema komentara. Budite prvi koji će otvoriti diskusiju.