Sedam istraživača Univerziteta u Novom Sadu sa Stenfordove liste dva odsto najuticajnijih istraživača na svetu uputilo je pismo Rektoratu Univerziteta u Novom Sadu u kojem su ga obavestili da iz protesta neće prisustvovati svečanom obeležavanju Dana Univerziteta u Novom Sadu, koje će se održati 29. juna.
Kako su naveli, ne žele da učestvuju u „legitimizaciji i normalizaciji institucionalnog nasilja i kršenja akademskog integriteta koji odlikuju delovanje dela članova najviših organa Univerziteta u Novom Sadu“.
„Uloga univerziteta nije samo da stvori uslove za obrazovanje i naučnoistraživački rad, već i da zaštiti i neguje temeljne akademske i društvene vrednosti, kao što su sloboda, izvrsnost, jednakost, pravednost i čestitost. Smatramo da univerzitet koji sebe ne vidi kao stub i jezgro ovih vrednosti, već saučestvuje u njihovom gaženju, nema razloga za slavlje“, poručili su u otvorenom pismu Rektoratu.
Prema njihovim rečima, univerzitet koji svoj najviši stručni organ (Senat) ne vidi kao mesto donošenja odluka u skladu sa zakonom i univerzitetskim pravilnicima, već kao „mesto zloupotrebe moći, kršenja procedura i progona profesora poput Jelene Kleut i Vladimira Mihića“, nema razloga za slavlje.
„Smatramo da univerzitet koji svoj kampus ne posmatra kao prostor slobode, kritičkog razmišljanja i društvene promene, već kao prostor represije, poslušnosti i održavanja nepravednog stanja, nema razloga za slavlje“, naveli su u pismu.
Potpisnici su profesori Dragan Lambić sa Pedagoškog fakulteta, Veljko Jovanović sa Filozofskog fakulteta, Ivana Kovačić sa Fakulteta tehničkih nauka, Branimir Pavlić sa Tehnološkog fakulteta, Neda Mimica-Dukić, Sanja Armaković i Stevan Armaković sa Prirodno-matematičkog fakulteta Univerziteta u Novom Sadu.

Šta vi mislite?
Još nema komentara. Budite prvi koji će otvoriti diskusiju.