SAD i Iran su se u utorak sporili oko toga da li je Teheran pristao da dozvoli inspekcije UN na svojim nuklearnim lokacijama.
Neslaganje oko nuklearnih inspekcija se pojavilo dok je iranski predsednik razgovarao s pakistanskim posrednicima i tehničkim timovima iz SAD i Irana koji su nastavili pregovore u Švajcarskoj.
Ranije u utorak portparol iranskog Ministarstva spoljnih poslova, Esmail Bagaei, rekao je novinarima u Teheranu da inspektori UN nisu planirali da ispituju nuklearne lokacije koje su SAD bombardovale prošle godine, odbacujući suprotnu izjavu koju je dan ranije dao potpredsednik SAD Džej Di Vens.
Predsednik Donald Tramp je rekao novinarima u utorak da ako Iran ne pristane na inspekcije, odmah će prekinuti pregovore sa Teheranom. Ali je dodao da nema žurbe da te inspekcije počnu.
Međunarodna agencija za atomsku energiju nije odgovorila na zahteve za komentar o svojoj mogućoj ulozi. Ulazila je i izlazila iz Irana posle 12-dnevnog rata sa Izraelom 2025. godine, ali joj nije odobren pristup bombardovanim lokacijama za obogaćivanje koje su ciljale SAD.
Iran tvrdi da je njegov nuklearni program u mirnodopske svrhe, iako poseduje visoko obogaćeni uranijum koji bi mogao da se koristi za izgradnju atomskih bombi, ukoliko to odluči, saopštila je IAEA.
SAD i Iran su prošle nedelje sklopili memorandum o razumevanju kojim se Teheran poziva da smanji svoje zalihe obogaćenog uranijuma i odustaje od sankcija koje podržavaju SAD prema zemlji, dok svakoj strani daje 60 dana da postigne šire sporazume.
Ali nesigurno primirje je već na probi jer je Iran rekao da je ponovo zatvorio Hormuski moreuz zbog borbi Izraela i milicije Hezbolaha koju u Libanu podržava Iran što se nastavilo u utorak.
SAD su saopštile da su pregovarači razgovarali o „mehanizmima“ kako bi se osiguralo da moreuz ostane otvoren. Brodski saobraćaj se povećava, ali ostaju pitanja o tome ko kontroliše prolaz.
Kompanija za podatke i analitiku Kpler potvrdila je da je 39 brodova prešlo moreuz u ponedeljak, nakon oko 92 prelaska između petka i nedelje. Pre rata, otprilike 100 brodova dnevno je putovalo.
Dva američka nosača aviona nastavila su da deluju na Bliskom istoku, saopštila je Centralna komanda američke vojske.
Iranski predsednik Masud Pezeškijan i pakistanski predsednik Asif Ali Zardari razgovarali su u utorak o nizu pitanja, uključujući regionalni mir i ekonomsku saradnju, navodi se u saopštenju predsedništva u Islamabadu.
To je bila prva poseta iranskog predsednika otkako su SAD i Izrael pokrenuli rat protiv Irana. On je tokom konferencije za novinare rekao da u memorandumu o razumevanju potpisanom između SAD i Irana nije bilo pomena o iranskom raketnom programu.
„Da nije bilo iranskih raketnih kapaciteta, naša zemlja bi bila opljačkana i uništena“, rekao je Pezeškijan, obećavajući da „nikada neće praviti kompromise ili pregovarati o našim raketnim kapacitetima“.
Pakistanski premijer Šehbaz Šarif je rekao da će prisustvovati teheranskoj sahrani vrhovnog vođe ajatolaha Alija Hamneija, koji je ubijen u napadu na početku rata.
Na početku 60-dnevnog roka za postizanje trajnog sporazuma o okončanju rata, Iran i SAD su se složili da stvore „ćeliju za smirivanje konflikta“ kako bi se rešili problemi između Izraela i Hezbolaha.
Iran je saopštio da su razgovori u Švajcarskoj doveli do stvaranja pregovaračkih grupa za ublažavanje sankcija, nuklearna pitanja, rekonstrukciju i praćenje. Državna novinska agencija IRNA je se citirala Kazema Garibabadija, zamenika ministra spoljnih poslova koji je vodio razgovore tome, koji je rekao da su Iran i SAD napli način da razgovaraju o brodovima koji se kreću kroz Ormuz.
Pošto je izraelski premijer Benjamin Netanjahu rekao u ponedeljak da njegova vojska i dalje ima „punu slobodu delovanja“ u Libanu kako bi osujetila bilo kakve pretnje, a ni Izrael ni Hezbolah nisu potpisnici memoranduma SAD i Irana, Netanjahu se zakleo da će zadržati svoje snage u južnom Libanu dok se pretnje po Izrael ne eliminišu, a Hezbolah je odbio da obustavi napade ukoliko se Izrael ne obaveže na povlačenje.
Na pitanje o Netanjahuovim izjavama, Tramp je rekao „razmotrićemo to“ i da će se ta situacija „rešiti“.
U Vašingtonu, Stejt department je saopštio da je nova runda izraelsko-libanskih razgovora počela u utorak, a na dnevnom redu su i politička i bezbednosna pitanja.

Šta vi mislite?
Još nema komentara. Budite prvi koji će otvoriti diskusiju.