Prvoj generaciji učenika koji su pohađali nastavu hrvatskog jezika sa elementima nacionalne kulture u Beogradu večeras su dodeljena svedočanstva o uspešno završenoj prvoj godini školovanja.
Program organizuje Hrvatsko nacionalno veće, a priznat je i finansiran od strane Republike Hrvatske. Učenicima su uručena svedočanstva koja predstavljaju zvanična dokumenta o poznavanju hrvatskog jezika. Ova potvrda može poslužiti kao dokaz znanja jezika u slučaju nastavka školovanja u Hrvatskoj.
Svedočanstva je dobilo 12 učenika osnovnoškolskog i srednjoškolskog uzrasta, koji su tokom školske godine pohađali ovu besplatnu nastavu na hrvatskom jeziku.
Zamenik ambasadora Hrvatske u Beogradu Ivan Zeko-Pivač rekao je agenciji Beta da je reč o prvom organizovanom obliku nastave na hrvatskom jeziku u Beogradu 30 godina od uspostavljanja bilateralnih odnosa dve zemlje, te ocenio to kao značajan korak za hrvatsku zajednicu.
„Pokretanje ovog programa bio je hrabar i vizionarski projekat koji zaslužuje najviše pohvale. Njime je našim sunarodnicima omogućeno da u punom kapacitetu neguju svoj jezički identitet, tradiciju i kulturu tamo gde žive i rade. Posebno želim da zahvalim roditeljima koji su prepoznali važnost ovog koraka, kao i predanoj predavačici i organizatorima koji su uložili trud da ova školska godina protekne na najvišem nivou“, rekao je.
Istakao je da hrvatska zajednica u Beogradu nije velika za razliku od Vojvodine te je zbog toga ovakav oblik nastave još značajniji.
Prostor u kom se nastava održava je na korišćenje Hrvatskom nacionalnom veću dala Vlada Srbije, što je takođe istaknuto kao dobar primer dobrosusedskih srpsko-hrvatskih odnosa.
„Pre šest godina ovaj prostor smo dobili od Vlade Republike Srbije. U ovih šest godina bilo je mnogo lepih događaja koji su okupljali hrvatsku zajednicu u Beogradu, ali isto tako i sve druge koji su se želeli upoznati sa našom bogatom kulturom i tradicijom. Zahvaljujući sredstvima koje nam je osigurala Vlada Hrvatske kroz Središnji državni Ured za Hrvate izvan Hrvatske i kroz Ministarstvo regionalnog razvoja i fondova Evropske unije naši se programi mogu odvijati na jednom visokom profesionalnom nivou, u kontinuitetu“, rekao je Marin Piuković upravitelj Fondacije Antun Gustav Matoš, gde se nastava održava.
Iz Hrvatskog nacionalnog veća najavljeno je da se od jeseni planira upis nove generacije učenika.

Šta vi mislite?
Još nema komentara. Budite prvi koji će otvoriti diskusiju.