Ministarka rudarstva i energetike Dubravka Đedović Handanović razgovarala je sa Tanakom Kotarom, novopostavljenim generalnim direktorom Japanske agencije za međunarodnu saradnju (JICA) za Srednji Istok i Evropu, o realizaciji projekta reverzibilne hidroelektrane Bistrica, koji je označen kao najvažniji u energetskom sektoru Srbije. Prema saopštenju Ministarstva rudarstva i energetike, Vlada Srbije i to ministarstvo u prethodnom periodu intenzivirali su komunikaciju sa japanskim institucijama kako bi se postigao konačan dogovor o finansiranju projekta. Đedović Handanović je navela da su otklonjena najvažnija otvorena pitanja u vezi sa visinom finansiranja, načinom ugovaranja radova, narednim koracima u izradi tenderske dokumentacije i odobravanjem kredita od strane JICA.
Ministarka je rekla da će misija procene projekta posetiti Srbiju u martu sledeće godine, a da će se tek nakon te posete steći uslovi za zaključivanje Ugovora o zajmu. Dodala je i da će tehnički savetnici, koji su angažovani već 17 meseci, od sledeće nedelje ponovo boraviti u Srbiji. Đedović Handanović je istakla da će izgradnja RHE Bistrica omogućiti integraciju oko 650 MW i povećati kapacitete za skladištenje energije iz solarnih i vetroelektrana.
Prema njenim rečima, ta hidroelektrana kao „prirodna baterija” treba da doprinese ciljevima u procesu dekarbonizacije i većoj sigurnosti snabdevanja, dok se nastavljaju radovi na izradi projektno-tehničke dokumentacije i pripreme za prateću infrastrukturu projekta. Tanaka Kotaro je poručio da će se intenzivna saradnja i koordinacija srpske i japanske strane nastaviti i u narednom periodu kako bi se obezbedila uspešna realizacija projekta RHE Bistrica. On je naveo i da je japanska strana spremna da tokom specijalizovane izložbe EXPO 2027 u Beogradu svečano potpiše Ugovor o zajmu.
Saopštenje potpisuje Ministarstvo rudarstva i energetike, Pres služba.

Šta vi mislite?
Uključite se u diskusiju ili pročitajte stavove drugih čitalaca.